Web Sitesi Nasıl Yapılır

Web sitesi nasıl yapılır sorunun oldukça sık sorulduğu bir ortamda web sitesinin nasıl yapılacağına ilişkin bilgiler vererek sizleri bilgilendirmemiz gerektiğini gördük, bu bağlamda web sitesi nasıl yapılır sorgusuna bir açılım getirdik. Yeni blog yazımızı sizinle paylaşmaktan ve sizlerin bu blog yazısıyla bilinçlenmesinden mutluluk duyacağımızı şimdiden sizlere bildirmek istiyoruz.

 

İnsanların gün be gün web sitelerine olan merakları artıyor. Kimileri bu dijital platformu iş kolu biçimine çevirerek bu işten para kazanmanın yollarını ararken kimileride kendi kullanımında olacak web sitelerini kendi bünyelerinde yapmak istiyorlar. Tüm bu isteklerin karşılığında oluşan taleplede insanlar web sitesi nasıl yapılır, web tasarımı nasıl yapılır diyerek sorgulamakta bu aramalara bir kaynak olarak yazımızdan faydalanarak bilgileneceksiniz. Şimdi gelelim asıl mevzumuza. Kısa ismiyle web sitesi olarak geçen fakat anlamını genişlettiğimizde; internet üzerinde yerleşik bulunan, tarayıcılar (web browser) aracılığıyla erişilerek görüntülenebilen dijital uygulamalar yumağı olarak adlandırabileceğimiz bir olgudur web sitesi. Web sitesinin çalışmasında kilit rol oynayan yegane faktör web server (internette kamuya açık olarak erişilebilen bilgisayar) üzerinde yayın yapan hosting (web server üzerinde ulaşılmak istenilen alanadıyla eşleştirilmiş bölge alanıdır. Siz internet üzerinde bir web sitesine erişmek istediğinizde internet üzerinde bulunan DNS serverlar erişmek istediğiniz hosting alanına sizi yönlendirerek, web sitesinin online (çevirimiçi) cihazınızda bulunan web browser üzerinde görüntülenmesini sağlar. Bu aşama web sitelerinin görüntülenerek insanlara ulaşmasının kısacık bir hikayesiydi.

 

Bu ön bilgilendirmenin ardından web sitesi nasıl yapılır sorusunun can alıcı noktasına gelelim. Web sitesi, öncelikli olarak bir tasarım bütünlüğünde; hangi renklerin kullanılacağından ne tür fotoğrafların seçileceğine, yazıların hangi alanlara yerleştirilerek doğru bir görsel bütünlüğün yakalanması tercihine kadar detaylı biçimde planlanmalıdır. Bu aşamaya tasarım aşaması diyoruz. Tasarım aşamasında web sitesini planlarken öncelikli olarak kağıt üzerinde hangi alanlara nelerin yerleştirileceğiniz çizmeniz hızlı şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır. Kağıt üzerine dökmüş olduğunuz planlamayı hayata geçirmek için artık kodlama yani yazılım aşamasına geçmeniz gerekiyor; bu aşamada muhakkak olarak web yazılım dilleri hakkında belli düzeyde bilginiz olmalı, eğer bilginiz yoksa işi bilen birisine giderek bu işi para veyahut hatır karşılığında yaptırmanız sizin için doğru bir tercih olacaktır. Biz yazılım konusunda yeteri kadar bilginiz olduğunuz varsayarsak maddeler halinde sizlere yapmanız gerekenleri sıralayalım.

 

1- Tasarımı yazılıma dönüştürürken HTML ve CSS dillerini kullanarak minimum kodlamayla maksimum verimi almayı planlamasınız.

 

2- HTML, CSS, Java, JQuery ve benzeri dosyalarınızın sıkıştırılmış olduğundan emin olmalısınız. ( Kod dosyalarınızı sıkıştırmak için http://www.cleancss.com/ web adresinden yararlanabilirsiniz. )

 

3- Fotoğrafları ne aşırı büyük ne aşırı küçük seçmemelisiniz.

 

4- Yazılarınızın okunaklı olması adına doğru renk ve font tercihinde bulunmalısınız.

 

5- Web sitesine yerleştireceğiniz yazılarınızı benzersiz olarak yazmalı yada yazdırmalısınız.

 

6- Kullanacağınız fotoğrafların telif hakları olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Gerekiyorsa telif hakkını fotoğraf sitelerinden satın alarak web sitesine yerleştirmelisiniz.

 

7- Fotoğraflarınızı sıkıştırma teknikleri kullanarak, görüntü kalitesini kaybetmeden en küçük dosya boyutuna getirmeye özen göstermelisiniz. (Fotoğraf sıkıştırmak için kullanabileceğiniz bir link http://jpeg-optimizer.com/ )

 

8- Web sitenizin mobil cihazlarda doğru görüntülenmesi için uyumlu (responsive) olmasına dikkat etmelisiniz. ( Uyumluluk için http://responsivetest.net/ web sayfasından faydalanabilirsiniz.)

 

9- Google page speed test sayfasından muhakkak faydalanarak web sitesinizin hızını ölçümleyerek eksiklerinizi gidermelisiniz. ( Google Page Speed Test Sayfası için https://developers.google.com/speed/pagespeed/ )

 

Tüm bu maddelere dikkat ederek web sitesini meydana getirdikten sonra, artık bir alanadı (domain name) satın alarak web sunucusu alanında (hosting) yayın hayatına başlatabilirsiniz. Web sitesi nasıl yapılır sorusuna verdiğimiz cevabın ardından, web sitenizi bu aşamaya kadar getiremeyecekseniz profesyonel bir yardıma ihtiyacınız var demektir. Vakit kaybetmeden bizi arayabilir, web sitemizde bulunan iletişim formunu kullanarak bizden size ulaşmamızı isteyebilirsiniz. Sizi dilediğiniz kaliteli ve güncel teknolojilere uyumlu web sitenize kavuşturabiliriz.

HİZMETLERİMİZ

Web Tasarım Web Tasarım

Web tasarım yaptırmak amacıyla yola çıkan değerli dostlarımıza fikir vermesi açısından, bununla birlikte yol göstermesi amacıyla uyarılarda bulunmak isteriz

Detay ...
Logo Tasarımı Logo Tasarımı

Logo tasarımı bir kuruluşu temsil eden ve kurumun en önemli görsel simgesine verilen isimdir. Yalın, çabuk anlaşılır, hatırlaması kolay, mümkün olduğu ölçüde

Detay ...
Responsive Tasarım Responsive Tasarım

Web studio, sizin için mobil uyumlu web sayfaları tasarlar ya da mobil uygulamalar geliştirir. Web sitenizi ziyaret eden internet kullanıcıları web sayfanıza

Detay ...
E-Ticaret Tasarımı E-Ticaret Tasarımı

E-ticaret olarak tabir edilen ticaret platformu İnternet ile tanışmamızla birlikte başlamış, devam eden yıllarda yaygınlaşmış, normal ticarete alternatif

Detay ...

Web Studio Dijital Ajans Mental Bilgi Teknolojileri Tic. Ltd. Şti. Markasıdır.

Web Studio - Google Play Store Web Studio - App Store

Blog Sayfamız

Teklif İste