Pagerank Nedir ve Seo İçin Faydaları

Öncelikle "PageRank" nediri anlatarak ufak bir açıklamayla yazımıza başlayalım.

PageRank en çok bilinen arama motoru olan Google'ın web sitelerinin sıralamasında kullandığı algoritmadan aldığı sonuçla internet siteniz için belirlediği değeri gösteren 0'dan başlayarak 10'a kadar ölçeklendirdiği değerlendirme puanıdır. Google'ın belirlemiş olduğu bu değerlendirme puanı web sitesinde barınan özgün içeriklere, sayfadan verilmiş ve sayfaya verilmiş backlink'lere, backlink veren web sayfalarının kalitesine ilişkili olarak değişiklik gösterir.

PageRank son yıllarda Google için eskisi gibi yüksek SEO kriterleri içinde bulunmuyor çünkü Google PageRank'i artık eskisi gibi umursamıyor; yani seo açısından önemli kriterler arasından kaldırmış bulunmakta. Web sitenizin pagerank değeri yüksek olsa dahi bu internet sitenizin hızlı bir yükseliş göstererek yüksek sıralarda kalmasına yüksek katkılı bir neden olmayacaktır. Son yapılan algoritma güncellemeleri şunu gösteriyor, yüksek pagerank değerine sahip sitelerden aldığınız backlink (dofollow veya nofollow) size eskisi kadar güçlü bir yükselme sağlamayacak.

Web sitenizin kalitesini arama motorları için optimize etmek istiyorsanız diğer kriterlere daha çok eğilim göstermenizde, web sitenizi içerik bakımından zengin tutmanızda yarar var. Fakat bu zenginlik web sitenizin faaliyet gösterdiği alanla ilgili ve alakalı olmalıdır. İnternet sitenizde bulunması gerekenden alakasız konularda içerik üretmek web sitenize bir katkı sağlamayacağı gibi web sayfasının tam olarak hangi kesime hitap ettiği konusunda bir netlik oluşturmadığından ilgili sektörlere ait web siteleri içerisinde kategorilendirilmemesine sebep olarak ilgili kullanıcıların sizin web sitenize kolay erişimine engel teşkil edebilir.

Geri Dön
Teklif İste
TEKLİF İSTE