Web tasarım programları arasında en iyisi hangisi

En iyi web tasarım programları hangisi diye sorular geldiğini görünce bu konuda blog yazısı yazmamız kaçınılmaz oldu. En iyi kavramı duruma, geçen zamana göre değişim gösterebiliyor. On yıl önce en iyi diyerek göklere çıkardığımız uygulama aracını seneler sonra ne kadar gereksizmiş diyerek yerin dibine sokabiliyoruz. Bu sebeple güncel olan, güncel olmayan diyerek ikiye ayırdık en iyi olanları.

en iyi web tasarım programları

Web sitelerini uygulamaya dönüştürürken çeşitli web tasarım programlarından faydalanıyoruz. Kimi programların çizim özellikleri kimininse kodlama yeteneğinden faydalanıyoruz. Her bakımdan işimizi kolaylaştırdıklarını söyleyebiliriz. Özelikle, faydalandığımız yazılımları geliştiren kişilere teşekkürü borç biliyoruz. Elde ettiğimiz kolaylığı sunmamış olsalardı iş yükümüz misliyle artmış olacaktı.

Güncel Biçimde Kullanılan En İyi Web Tasarım Programları

ADOBE PHOTOSHOP

Web sitesi yapanların vazgeçilmez dostu; tasarımcıların eli kolu olarak tanımlayacağımız efsane program. Siteyi henüz kodlama aşamasına geçirmeden evvel Photoshop yardımıyla genel hatları çizerek belirlenir. Müşteriye sunum yapılacak taslakları, Photoshop kullanarak hazırlayabiliriz. Photoshop'u kullanarak hayal gücünün sınırlarını zorlayacak güzellikte tasarımlar yapmak mümkün.

ADOBE DREAMWEAVER

Web tasarım uzmanlarının yüksek düzeyde faydalandıkları web tasarım fenomeni. Dizayn aşamasının tamamlanmasının ardından, görselin kodlamaya çevirilmesinde hayat kurtarır. HTML, CSS, PHP, ASP.Net, javascript dahil birçok dosya sistemini görüntüleyerek düzenleyebilir, hızlı biçimde koda dökebilirsiniz. Kodlamanın yanında tasarımın da iç içe sürdürülebiliyor, uygulanabiliyor olması en iyi web tasarım programları arasındaki yerini sağlamlaştırıyor.

ADOBE FİREWORKS

Web uygulayıcılarının işlerini kolaylaştıran canavarın adıdır Fireworks. Benzerlik gösterdiği Photoshop programına oranla yetenekleri kısıtlanmıştır. Ağabeyi Photoshop'un tasarım çeşitliliği ve yeteneklerine oranla yalnızca web sitesi tasarımına indirgenmiş hali olarak özetleyebiliriz. Ama kullanıcısına sunduğu kolaylıklar onu en iyi web tasarım programları arasına sokmaya yetiyor.

NOTEPAD++

Açık kaynak kodu temelinde kurgulanan programın rakiplerine kıyasla işleri hızlandırmada etkisi azdır. Lakin ücretiz olarak dağıtılıyor olması piyasada kendisine sempatiyle bakılmasını sağlıyor. Yüksek çeşitlilikte dosya uzantılarını açarak görüntüleyip müdahale edebilirsiniz.Txt uzantılı dosyayı görüntüleyebiliyorken, kendinizi birden HTML kodları yazarken, CSS derlerken bulabilirsiniz.

Güncelliğini Yitirmiş En İyi Web Tasarım Programları

ADOBE FLASH

Çok eski değil henüz 2000'li yılların başlarında web tasarım yapıcıların elinde adeta oyuncak gibiydi FLASH. Sıkıcı, hareketten uzak, sabit sayfaları hareketli animasyonlar biçiminde tasarlamaya bizi fazlasıyla alıştırmıştı. FLASH kullanarak yaptığınız çizimleri imaj dosyalarıyla birleştirerek harika animasyonlar yapabilirsiniz. Geçmişin hayranlık uyandıran ara yüz programı, en iyi web tasarım programları arasındaki yerini çoktan kaybetti. Ancak bu yazımızda kendisini saygıyla anmadan edemedik.

MICROSOFT FRONTPAGE

Web tasarım sektöründe eski olanların karşılaştığı, kullandığı ilk programdır Frontpage. HTML sayfalarını kabaca tasarlayarak, yüksek hareketlilik özgürlüğünden fakir siteler yapabilirsiniz. Kullanımı kolay olsa bile yetenekleri kısıtlıdır. Geçmişte alternatif yazılımların yaygın olmadığı süreçte hayatımıza girip yine aynı hızda hayatımızdan çıkıp güncelliğini yitirmiş, kullanılmayan web tasarım programları arasına katılmıştır. Yazımızda ona da yer vermeden edemezdik.

Diğer En İyi Tasarım Programları

Web sitesi tasarımının dışında kalan, tasarım gerektiren çeşitli sektörlerin kullandığı programlarını da bu vesileyle anmış olalım: Freehand, 3D Studio MAX, Corel Draw, AutoCAD, Adobe ILLUSTRATOR. Konumuz en iyi web tasarım programları olduğundan diğer sektörlerin programlarını detaylandırmıyoruz.

Anlatmış olduğumuz programlar (Notepad++ hariç) ücretli, fiyatları oldukça yüksek yazılımlar. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz alternatif programları merak ediyorsanız, ücretsiz web tasarım programları yazımızı okuyun.

Geri Dön
Teklif İste
TEKLİF İSTE